Narodowe Święto Niepodległości 2016

Przez 123 lata niewoli walczyły całe pokolenia Polaków. To im 11 listopada 1918 r. zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskiej tradycji.

  Dawniej patriotą nazywany był człowiek, który gotowy był oddać własne życie dla dobra swojej ojczyzny. Dzisiaj patriotyzm nie wymaga od nas ofiary życia, ale objawia się szacunkiem dla godła, hymnu, języka polskiego i historii.  Mamy dziś szczęście żyć w  wolnym kraju. Pamiętając jednak o tych, którym tą wolność zawdzięczamy, 11 Listopada 2016 r. w Tyrawie Wołoskiej odbyły się obchody 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uroczyste obchody rozpoczęły się Mszą Św. za Ojczyznę celebrowaną przez księdza Proboszcza Jana Bobera  w Kościele Parafialnym w Tyrawie Wołoskiej. W uroczystościach udział więli przedstawiciele władz samorządowych,duchowieństwa, a także radni, sołtysi i mieszkańcy gminy.  Po Mszy Św. wszyscy przeszli do sali GOK, aby wziąć udział w inscenizacji artystycznej, pełnej poezji i pieśni patriotycznych przygotowanej przez uczniów szkoły podstawowej z Zespołu Szkół w Tyrawie Wołoskiej pod kierunkiem Pani Małgorzaty Gaber. Kolejnym punktem tegorocznych obchodów był koncert Zespołu Ludowego Tyrawa Wołoska. Z okazji Święta Niepodległości głos zabrał Wójt Gminy Tyrawa Wołoska Pan Jan Chowaniec, który przedstawił historyczną drogę do niepodległości oraz podzielił się refleksjami na temat współczesnych zagrożeń niepodległościowych.