Festiwal Twórczości Ludowej 2014

Dnia  24 sierpnia 2014 r. w Tyrawie Wołoskiej odbył się Festiwal Twórczości Ludowej. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta dziękczynna za tegoroczne zbiory celebrowana przez proboszcza naszej gminy ks. Jacka Chochołka.

Po Mszy Św. uczestnicy Festiwalu przeszli korowodem prowadzonym przez Kapelę Ludową Dolinianie do ?Amfiteatru w Lipach?, gdzie rozpoczęła się uroczystość obrzędowa. Symbolicznego przywitania wszystkich zgromadzonych w Amfiteatrze dokonały Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z miejscowości  Hołuczków, Tyrawa Wołoska, Rozpucie, Rakowa poprzez ośpiewanie przepięknych wieńców dożynkowych.

"...Witamy Was, Witamy Was

nasi mili Włodarze i te piękne wieńce wianki

przyjmijcie od nas w darze..."

Następnie tegoroczni mali starostowie Dominika Krzyżanowska i Adrian Gibała, dzieci rolników z Gminy Tyrawa Wołoska  wręczyli bochenki chleba Wójtowi Gminy Tyrawa Wołoska Panu Mieczysławowi Czaporowi. Podziękowania za zaproszenie i krótkie przemówienia wygłosili goście: Wojewoda Podkarpacki Pani Małgorzata Chomycz-Śmigielska, Starosta Sanocki Pan Sebastian Niżnik, Starosta Słowacki Pan Alexander Bugyi, przedstawiciel delegacji z Ukrainy Pani Maria Jurijewna Koval-Mazuta Przewodniczącą miejskiej Rady Kamenica w rejonie użogrodzkim, Radny Powiatu Sanockiego Pan Adam Drozd.

Po części obrzędowej na scenie zagościli: Zespół obrzędowo - wokalny Pakoszowianie, Kapela Ludowa Dolinianie z Tyrawy Wołoskiej. Wszystkie zespoły występujące podczas tegorocznego Festiwalu Twórczości Ludowej zaprezentowały się w znakomitej formie tworząc na scenie niezapomniane widowisko muzyczne i teatralne.

W trakcie występów artystycznych komisja konkursowa w składzie: Pani Alicja Pocałuń, Pani Ewa Dudka, Pani Urszula Słota, oceniła wieńce dożynkowe, tradycyjne potrawy oraz twórczość ludową lokalnych artystów.

Niezapomnianych doznań smakowych dostarczyły Panie z Kół Gospodyń Wiejskich, przygotowując tradycyjne potrawy na stoisko degustacyjne dla wszystkich uczestników Festiwalu. Stoiska promocyjne i degustacyjne zostały przygotowane dzięki środkom pozyskanym z LGD Dolina Sanu.

W przerwie pomiędzy występami nastąpiło ogłoszone wyniki konkursów oraz wręczenie nagród ufundowanych przez Samorząd Województwa Podkarpackiego, który był współorganizatorem Festiwalu.

Konkurs Wieńca Dożynkowego

I miejsce KGW Tyrawa Wołoska

Wyróżnienie KGW Hołuczków

Wyróżnienie KGW Rozpucie

Wyróżnienie KGW Rakowa

Konkurs Tradycyjna Potrawa

I miejsce KGW Hołuczków, za potrawę ?Pyzy ziemniaczane?

Wyróżnienie KGW Rakowa, za potrawę ?Dynianka?

Wyróżnienie KGW Rozpucie, za potrawę ?Karpacze ?

Wyróżnienie KGW Tyrawa Wołoska za potrawę Stolniki?

Wyróżnienie Stowarzyszenie Społeczno Kulturalne ?U Podnóża Gór Słonnych? za potrawę ?Kwasówka?

Konkurs Tradycyjna Twórczość

I miejsce Pani Krystyna Wołoszyn