VI Biesiada Bożonarodzeniowa

27 stycznia 2013 r. odbyła się VI Biesiada Bożonarodzeniowa, już po raz kolejny  zorganizowana przy współpracy Gminnego Ośrodka Kultury z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Wójt Gminy Tyrawa Wołoska Mieczysław Czapor. Słowa uznania dla organizatorów spotkania oraz wszystkich, którzy swymi talentami kulinarnymi, wokalnymi i aktorskim włączyli się w jego przygotowanie, przekazał listownie Marszałek Województwa Podkarpackiego  dr Mirosław Karapyta. W spotkaniu podtrzymującym tradycję i kulturę mieszkańców Gminy Tyrawa Wołoska uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, Kierownik Departamentu Rolnictwa i Gospodarki Wodnej Oddziału Wielofunkcyjnego Rozwoju Wsi i Żywności Wysokiej Jakości Pani Zenona Mokrzycka, Zastępca Dyrektora Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale Pan Antoni Golonkiewicz, Starosta Sanocki Pan Sebastian Niżnik, Członek Zarządu Rady Powiatu Sanockiego Pan Jan Chowaniec, Prezes Lokalnej Grupy Działania Dolina Sanu Pani Anna Kornasiewicz, Kierownik Biura LGD Dolina Sanu Pani Alicja Pocałuń. W Biesiadzie wzięła również udział delegacja ze Słowacji z miejscowości Kamenica nad Cirochou na czele z Starostą Panem Alexandrem Bugi.

Uczestnictwo w przygotowaniu Biesiady, jak również obecność podczas jej inauguracji pozwala szerokiej grupie społeczeństwa współtworzyć życie kulturalne Gminy. Część artystyczną tradycyjnie rozpoczęły Jasełka w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Tyrawie Wołoskiej pod kierunkiem Pani Izabeli Wota-Zięba. Młodzi artyści zaprezentowali nie tylko znakomity talent aktorski, ale również wokalny.

W ramach VI Biesiady Bożonarodzeniowej  zorganizowany został konkurs pn. Tradycyjna Potrawa Bożonarodzeniowa, komisja konkursowa powołana przez GOK wyłoniła następujących zwycięzców:           I miejsce KGW Tyrawa Wołoska, wyróżnienia otrzymali: KGW Siemuszowa, KGW Hołuczków, KGW Rozpucie, KGW Rakowa, Stowarzyszenie Społeczno ? Kulturalne ?U Podnóża Gór Słonnych?. Podczas Biesiady laureaci konkursu otrzymali z rąk Pani Zenony Mokrzyckiej Kierownika Departamentu Rolnictwa i Gospodarki Wodnej Oddziału Wielofunkcyjnego Rozwoju Wsi i Żywności Wysokiej Jakości, Starosty Sanockiego Pana Sebastiana Niżnika, Wójta Gminy Tyrawa Wołoska Pana Mieczysława Czapora oraz Członka Zarządu Rady Powiatu Sanockiego Pana Jana Chowańca nagrody rzeczowe ufundowane przez Samorząd Województwa Podkarpackiego.

Biesiadzie towarzyszyły występy Ludowego Zespołu Wokalno-Tanecznego Tyrawa Wołoska pod kierunkiem Pani Wandy Stawarz. Na stołach królowały tradycyjne potrawy bożonarodzeniowe przygotowane przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne ?U Podnóża Gór Słonny?. Po zakończeniu części artystycznej uczestników biesiady bawił zespół Bongo.

Gminny Ośrodek Kultury dziękuje wszystkim którzy włożyli swój wkład w przygotowanie Biesiady, Urzędowi Marszałkowskiemu za współpracę, gościom zaproszonym za zaszczycenie nas swoją obecnością, uczestnikom konkursu oraz komisji konkursowej, uczniom Szkoły Podstawowej Pani Izabeli Wota-Zięba oraz Ludowemu Zespołowi za część artystyczną, Paniom które przygotowały poczęstunek na Biesiadę, wszystkim uczestnikom spotkania za wspólną zabawę.