Spektakl Historyczny

11  października 2020 r. na scenie „Amfiteatru w Lipach" w ramach realizacji zadania Tyrawa Wołoska – „Bitwa Warszawska 1920”,  odbył się spektakl historyczny w aranżacji słowno-muzycznej.

Spektakl o najważniejszych wydarzeniach i postaciach w drodze do niepodległości i po jej odzyskaniu z nawiązaniem do Bitwy Warszawskiej 1920 w wykonaniu Polskiego Teatru Historii, który powstał na początku 2013 roku i za sprawą nietypowego charakteru różni się znacznie od innych teatrów. Teatr działa na wzór teatru nomadycznego, otwartego na kontakt z widzem. W ramy jego działalności wpisuje się dewiza: Bóg, Honor, Ojczyzna oraz wizja propagowania poprzez sztukę wartości patriotycznych i wiedzy na temat historii Polski wśród społeczeństwa. Na widowni zasiedli Wójt Gminy Tyrawa Wołoska Pani Teresa Brzeżawska-Juszczak, Sekretarz Gminy Pan Marian Kurasz, Przewodniczący RG Tyrawa Wołoska Pan Mariusz Duszczyński, Kierownik GBP w Tyrawie Wołoskiej Pani Elżbieta Białecka, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Tyrawie Wołoskiej Pani Alicja Jach wraz z nauczycielami, Kierownik PWD Świetlica "Mrówka" Pani Bernarda Zwierzyńska, Kierownik USC w Tyrawie Wołoskiej Pani Bożena Jasińska, Prezes OSP Tyrawa Wołoska Pan Michał Jasiński, Ludowy Zespołu Wokalno-Tanecznego "Tyrawa Wołoska" na czele z Panią Kierownik Małgorzatą Wołoszyn, Pani Joanna Szostak - instruktor warsztatów animacji filmowej, uczestnicy warsztatów animacji filmowej, uczestnicy konkursu plastycznego oraz mieszkańcy Gminy Tyrawa Wołoska. Spotkanie prowadziła Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Pani Bożena Bobyk.

W scenariusz spektaklu wkomponowano premierę filmu animowanego pt. Józef Piłsudski w Twórczości Bogusława Iwanowskiego. Animację przygotowali uczestnicy warsztatów animacji filmowej uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Tyrawie Wołoskiej ( Joanna Juszczak, Natalia Biskup, Lena Biskup, Paulina Górniak, Zofia Górniak, Zuzanna Wołoszyn, Paweł Biskup, Jakub Wołoszyn, Maciej Król, Arkadiusz Dudka, Ewa Sowa, Zofia Nitka) pod kierunkiem p. Joanny Szostak.  Ścieżkę dźwiękową do animacji nagrał Ludowy Zespół Wokalno-Taneczny "Tyrawa Wołoska".

W dniu Spektaklu ogłoszono również wyniki i wręczono nagrody Laureatom Konkursu Plastycznego pt. „Bitwa Warszawska 1920”. Konkurs organizowany był przez GOK w partnerstwie z GBP w Tyrawie Wołoskiej.

Uczestnicy konkursu plastycznego: Przedszkolaki - Sonia Bobyk, Kacper Żurek; Uczniowie SP kl. I-III - Jakub Biłas, Lena Miarecka, Patryk Bereza; Uczniowie SP  kl. IV-VI - Oliwia Biłas, Kamil van der Weide, Paulina Górniak, Aleksandra Marciniuk, Sara Criscuolo; Uczniowie SP kl. VII-VIII - Aneta Babina, Katarzyna Biłas; Uczniowie szkół średnich - Patryk Bobyk; Osoby dorosłe – mieszkańcy Gminy Tyrawa Wołoska - Anna Kawa, Krystyna Wołoszyn.

Gratulujemy twórcom animacji i laureatom konkursu plastycznego inwencji artystycznej.

Dzień Spektaklu był dniem podsumowującym  zadanie pn. Tyrawa Wołoska - "Bitwa Warszawska 1920", przedstawiono zakres zrealizowanych działań, instytucje i osoby  zaangażowane w proces realizacji  projektu.

Dziękujemy Wszystkim za pomoc oraz aktywny  udział w realizacji projektu.

Nie jednokrotnie pomimo chłodnej i deszczowej aury, mogliśmy liczyć na Państwa obecność i wsparcie.

Organizatorzy

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.