Narodowe Czytanie 2020

5 września 2020 r. w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Tyrawie Wołoskiej odbyło się Narodowe Czytanie zorganizowane prze Gminną Bibliotekę Publiczna w Tyrawie Wołoskiej i Gminny Ośrodek Kultury.

Inicjatywa Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana  lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku czytano „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, w 2017 roku „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego,  w 2018 roku „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, a w 2019 roku

Nowele polskie.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania „Balladynę” Juliusz Słowackiego.

Wybrane fragmenty „Balladyny”  czytali: Pani Teresa Brzeżawska-Juszczak - Wójt Gminy Tyrawa Wołoska, Pan Marian Kurasz - Sekretarz Gminy Tyrawa Wołoska, Pani Alicja Jach – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Tyrawie Wołoskiej. Nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Tyrawie Wołoskiej Pani Anna Marciniuk, Pani Elżbieta Demkowicz, Pani Izabela Wota-Peciak  oraz  uczennice Wiktoria Nitka, Kinga Suwaj, Zuzanna Kmicińska, Aleksandra Marciniuk, Podopieczna PWD „Świetlica Mrówka -Sara Criscuolo, Stanisław Białecki – Podleśniczy, Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne. Akcję wsparli: Pani Bernarda Zwierzyńska – Kierownik PWD „Świetlica Mrówka”, członkowie Ludowego Zespołu Wokalno-Tanecznego „Tyrawa Wołoska” - Pani Małgorzata Wołoszyn – Kierownik zespołu i Pan Marek Wołoszyn, Pani Renata Fandrejewska –nauczyciel oraz Pani Renata Nitka- rodzic.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i udział we wspólnym Narodowym Czytaniu „Balladyny” Juliusza Słowackiego.