Festiwal Twórczości Ludowej 2019

1 września 2019 r w Gminie Tyrawa Wołoska odbył się Festiwal Twórczości Ludowej, uroczystość nawiązująca do tradycji dożynkowych. Patronat honorowy nad Festiwalem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Obchody dożynkowe rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą z udziałem przedstawicieli samorządu Gminy oraz zaproszonych Gości. Po Mszy Św. uczestnicy festiwalu przeszli barwnym korowodem do „Amfiteatru w Lipach”, gdzie rozpoczęła się uroczystość obrzędowa. Symbolicznego powitania wszystkich zgromadzonych
w Amfiteatrze dokonały Panie z Kół Gospodyń Wiejskich poprzez ośpiewanie wieńców dożynkowych. Następnie bochny chleba upieczone z tegorocznych zbiorów, jako symbol dożynek, na ręce Wójta Gminy Tyrawa Wołoska Pani Teresy Brzeżawskiej-Juszczak złożyli starostowie dożynek, Pani Anna Wojnar i Pan Stanisław Gibała. Pani Wójt podziękowała rolnikom za ich trud i wysiłek, podkreśliła rolę i znaczenie pracy rolnika, wyraziła ogromna wdzięczność za prace na roli i chleb, który dzięki temu wysiłkowi wszyscy możemy spożywać. Podczas tegorocznego Festiwalu gościliśmy honorowych starostów seniorów Panią Bronisławę Biłas i Pana Jan Michalskiego na ręce których Pani Wójt złożyła bukiety kwiatów, jako wyrazy szczególnego uznania
 i szacunku za wieloletni trud pracy rolnika. Gospodarz dożynek powitała również wszystkich zgromadzonych oraz zaproszonych Gości. W związku z przypadającą 1 września 80 rocznicą wybuchu II Wojny Światowej, Pani Wójt poprosiła o chwilę ciszy aby oddać cześć ofiarom.

Życzenia rolnikom i słowa podziękowania złożyli również Pan Adam Drozd - Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Pan Robert Pieszczoch – Przewodniczący Rady Powiatu Sanockiego/ Dyrektor Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, Pan Stanisław Lewicki – Wiceprzewodniczący  Rady Powiatu Sanockiego oraz Pan Andrzej Dąbrowski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Brzozów.

Po części obrzędowej na scenie zagościł Pan Bogusław Iwanowski, artysta rzeźbiarz, twórca galerii plenerowej Quo Vadis z autorskim wierszem dożynkowym.

Kolejnym etapem części artystycznej był występ  Młodzieżowej Kapeli Ludowej „Pogórzanie” pod kierownictwem Pana Andrzeja Sowy. Występ kapeli był okazją nie tylko do wysłuchania muzyki ludowej, ale  pogłębienia również wiedzy o historii wykonywanych utworów przedstawionej przez Pan Andrzeja.

Podczas Festiwalu gościliśmy na naszej scenie grupę niezwykłych osób, pensjonariuszy z Dziennego Domu Pobytu w Rakowej, którzy swoim występem,  hartem ducha i pozytywnym usposobieniem pokazali nam jak atrakcyjne jest życie seniora.

Na zakończenie występów artystycznych na scenie zaprezentował się Ludowy Zespół Wokalno-Taneczny „Tyrawa Wołoska” z inscenizacją dożynkową. Zespół występował a cappella, połączył śpiew i grę aktorską, przypominając nam jak dawniej w  naszej gminie wyglądały żniwa.

Obchodom tegorocznych dożynek towarzyszyły również inne atrakcje, jak m. in. stoiska promocyjne: LGD „Zielone Bieszczady”, Lasów Państwowych, Pogotowia Ratunkowego,  lokalnych artystów oraz stoisko degustacyjne z tradycyjnymi potrawami.

Podsumowaniem Festiwalu Twórczości Ludowej były podziękowania dla KGW Siemuszowa, Hołuczków, Rozpucie, Rakowa i Tyrawa Wołoska, artystów i Zespołu „Tyrawa Wołoska” angażujących się w promocję Gminy Tyrawa Wołoska.

Dożynki zakończyły się zabawa taneczną z zespołem Cover Band.

Organizatorzy dziękują serdecznie wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tegorocznego Festiwalu Twórczości Ludowej 2019 . Dziękujemy.

Dokumentacja foto w Galerii.